Mieszkanie czy dom – jakie nieruchomości w Chorwacji cieszą się największym powodzeniem?

Mieszkanie czy dom – jakie nieruchomości w Chorwacji cieszą się największym powodzeniem?

Popularność Chorwacji jako celu wakacyjnych eskapad wśród turystów sprawiła, że inwestycja w nieruchomości w tym kraju stała się intratnym przedsięwzięciem. Choć ceny mieszkań i domów na wybrzeżu dalmatyńskim rosną każdego roku, gwarancja zysku z najmu nie odstrasza potencjalnych nabywców. Dlatego nieruchomości w Chorwacji cieszą się niesłabnącym, pomimo wyższy cen, zainteresowaniem.

Wybrzeże Chorwacji jako wizytówka kraju

Atrakcyjna lokalizacja oraz niespotkane w skali świata wybrzeże Chorwacji to główne powody jej turystycznej popularności. Kraj ten leży w Europie Południowej nad Morzem Adriatyckim, które wyróżnia się niezwykle piękną turkusową barwą. Wody są krystalicznie czyste, niemal zapraszające do zanurzenia w nich. Linię brzegową wyróżnia duża różnorodność bowiem do stałego lądu oraz półwyspów biegną równolegle wyspy i wysepki otoczone wodami zatoki. Całe wybrzeże Chorwacji określa się terminem wybrzeża dalmatyńskiego, z lotu ptaka zaś robi niesamowite wrażenie. Część większych wysp jest zamieszkana i bogata w charakterystyczną dla tego rodzaju enklaw faunę i florę. Kurorty turystyczne oferują wypoczynek i relaks na plażach oraz pyszne specjały serwowane w uroczych tawernach i karczmach nad samym brzegiem morza. Rozciąga się stąd wspaniały widok, pozwalający oddać się marzeniem o posiadaniu własnej nieruchomości.

Nieruchomości w Chorwacji – mieszkania w nowoczesnym i klasycznym stylu

Wśród nieruchomości w Chorwacji apartamenty są najczęściej kupowanymi ze względu na łatwiejszy ich najem oraz szeroki wybór lokalizacji. Mieszkania na wybrzeżu, z widokiem a zatokę, schodzą najszybciej, a te usytuowane na wyższych piętrach stanowią prawdziwą perełkę. Gwałtowny rozwój branży nieruchomości w Chorwacji nastąpił wraz z wejściem kraju do Unii Europejskiej i trwa aż do teraz. Dlatego nabywcy tutejszych mieszkań mogą liczyć na to, że pomimo dużego zainteresowania tutejszym rynkiem nieruchomości znajdą dla siebie wymarzony apartament. Split, Trogir, Dubrovnik czy wyspa Brač wydają się najatrakcyjniejszymi lokalizacjami dla turystów. Oferują wspaniałe mieszkania w nowoczesnym budownictwie z dostępem do plaże niemal na wyciągnięcie ręki oraz te klasyczne w centrum miast, wtopione w tutejszy klimat, z zabytkową architekturą. W jednym z drugim przypadku gwarancja najmu nieruchomości w Chorwacji jest stuprocentowa, nie ma bowiem drugiego takiego kraju w Europie, do którego tak chętnie napływają turyści. Nabywcy muszą jednak liczyć się z tym, że koszt mieszkania w zabytkowej części miasta będzie dużo wyższy niż nowo wybudowanego apartamentu.

Domy w Chorwacji – wieloletnia inwestycja

Inwestycja w dom jest zawsze zabiegiem, który należy przemyśleć. Te nieruchomości bowiem większych nakładów finansowych i w przypadku ich późniejszej sprzedaży, dłuższego oczekiwania na znalezienie nabywcy. Niemniej domy na sprzedaż w Chorwacji schodzą jak przysłowiowe ciele bułeczki. Są głównym celem zakupowym rodzin z dziećmi jako wakacyjne ostoje oraz seniorów, którzy chcą je w przyszłości pozostawić w spadku swoim bliskim. Zaletą posiadania własnego domu, mniej lub bardziej luksusowego jest przede wszystkim możliwość korzystania z własnej plaży. Mamy bowiem pewność, że nikt obcy nie wejdzie na nasze teren, co stwarza azyl oraz poczucie dodatkowego bezpieczeństwa. Wiele nieruchomości tego typu dostarcza także dodatkowych rozrywek, jak choćby dostęp do prywatnego basenu, domowego spa lub pięknego ogrodu. Wraz ze wzrostem funkcjonalności oraz metrażu idzie w parze wzrost cen. Zdecydowania najdroższe będą nieruchomości na wyspach, gdyż tam kawałek ziemi kosztuje niemal dwa razy więcej. Z drugiej strony perspektywa posiadania własnych czterech kątów i działki w tak malowniczej okolicy z zapierającymi dech w piersi widokami warta jest swojej wysokiej ceny.

Odpowiedź na pytanie, którą nieruchomość w Chorwacji wybrać, dom czy mieszkanie, jest podyktowana przede wszystkim dostępnymi środkami finansowymi nabywców. Jeśli planujemy inwestycję w nieruchomość, korzystniejszym wyborem wydaje się być apartament. Gdy zaś preferujemy spokój oraz możliwość wyjazdu do wakacyjnej ostoi z całą rodziną, dom zdecydowanie lepiej się do tego celu nadaje.

Porównaj nieruchomości

Porównaj
error: Zawartość jest chroniona!